Skip to content

Ízületi gyulladás a térdben

Az ízületi gyulladásnak több, mint 100 féle típusa létezik. A térdízületi gyulladás két leggyakoribb típusa az oszteoartritisz (OA) és a reumatoid artritisz (RA).
Az oszteoartritisz nevezhető az ízületi gyulladások leggyakoribb típusának. Ez egy progresszív állapot, melynek során a térdízületben található porc fokozatosan elkopik. Ez általában középkorban jelentkezik először.

reumatoid artritisz egy gyulladásos állapot, mely bármely életkorban előfordulhat. A reumatoid artritisz esetében a gyulladás az egész testet érinti, annak számos ízületében megjelenhet változatos tünetekkel. Ez egy autoimmun betegség.térdízületi gyulladás

Az ízületi gyulladás tünetei

Az oszteoartritisz és a reumatoid artritisz tünetei nagyon hasonlóak lehetnek, azonban van néhány alapvető különbség a két típus között.

1. Fokozatosan erősödő fájdalom

Az ízületi gyulladásra jellemző fájdalom általában lassan kezd kialakulni, ugyanakkor egyes esetekben hirtelen is jelentkezhet.
Eleinte reggelenként vagy hosszabb inaktivitást követően jelentkezhet a fájdalom. Fájdalommal járhatnak az olyan tevékenységek, mint a lépcsőzés, az ülő helyzetből történő felállás vagy a térdelés, azonban már egy könnyebb séta is problémát jelenthet. Leüléskor is előfordulhat fájdalom. Az éjszakai alvást megszakító fájdalom lehet az oszteoartritisz tünete.

A reumatoid artritiszben szenvedők esetében a tünetek leggyakrabban a kisebb ízületekben jelentkeznek először. A tünetek nagyobb valószínűséggel jelennek meg szimmetrikusan, a test mindkét felét egyaránt érintve. Az ízület meleggé és duzzadttá válhat.

Az oszteoartritiszben szenvedők esetében a tünetek súlyosbodhatnak gyorsan, valamint kialakulhatnak az évek folyamán is, mely egyénenként változó lehet. A tünetek eleinte súlyosbodhatnak, majd viszonylag hosszú időre állandósulhatnak, azonban naponta változóak is lehetnek. A tünetek súlyosbodásához vezető tényezők a következők: hideg víz, stressz és túlzott mértékű fizikai aktivitás.

A reumatoid artritisz esetében a tünetek kialakulásához általában több hétre van szükség, azonban egyes esetekben azok megjelenéséhez, valamint súlyosbodásához elegendő lehet néhány nap is. A betegség folyamán előfordulhatnak fellángolások, melynek során a betegség aktivitása növekszik. A kiváltó okok változóak, és a gyógyszeres kezelést ezeknek megfelelően kell módosítani.

2. Duzzanat vagy érzékenység

A térdízületi artritisz gyulladáshoz vezethet. Az oszteoartritisz esetében ez együtt járhat:

  • a csontkinövések (oszteofita) következtében jelentkező kemény tapintatú duzzanattal
  • az ízületekben gyulladás miatt kialakuló puha tapintatú duzzanattal

A duzzanat erőteljesebben jelentkezhet hosszabb inaktivitást követően, például a legelső reggeli felkelést követően.
Mivel a reumatoid artritisz egy gyulladásos betegség, ezért jellemző rá duzzanat kialakulása az ízületben. A reumatoid artritiszben szenvedők más egyéb tüneteket is tapasztalhatnak, mint például a láz, a fáradtság és az általános rossz közérzet.

Ez azért van így, mert a reumatoid artritisz egy szisztémás betegség, ami azt jelenti, hogy a tünetek előfordulása az egész testet érintheti. Ezzel szemben az oszteoartritisz csak az érintett ízületre gyakorol közvetlenül hatást.

3. Instabilitás

Az ízület károsodása idővel annak instabilitásához vezethet.
A reumatoid artritisz károsíthatja az ínszalagokat, amelyek az izmokat a csontokhoz tapasztják. Ez a károsodás hatással lehet a térd stabilitására.
A csonton az ízületi porc kopásával kinövések keletkezhetnek, melynek következtében a csontvégek egymáshoz dörzsölődnek. Ez egyenetlen felszínt eredményez, melynek következtében nehézzé válik a hajolás vagy felegyenesedés.

4. Ropogás és kattogás

A térd behajlításakor vagy kinyújtásakor csikorgást, ropogást vagy kattogást tapasztalhatunk. Ezt crepitusnak nevezik.
Ezek a tünetek akkor jellemzőek, amikor az akadálymentes működéshez szükséges mennyiségű porc egy része már elkopott. Az oszteoartritisz és a reumatoid artritisz is ízületi károsodáshoz vezethet.
A porc károsodása következtében durva felszín jön létre, illetve csontkinövések keletkeznek. Az ízület mozgatásakor ezek egymáshoz dörzsölődnek.

5. Beszűkült mozgástartomány

Oszteoartritisz esetén vagy térdsérülést követően létrejövő változások megnehezíthetik az ízület mozgását, melynek következtében problémát jelenthet a járás, a felállás, valamint bármilyen mindennapi tevékenység. Reumatoid artritisz esetén a fájdalom és a duzzanat következtében nehézzé válhat a térd hajlítása vagy a járás. Az ízület károsodása a mobilitást szintén befolyásolhatja. Idővel sétabot vagy járókeret használata válhat szükségessé az egyensúly és a mozgékonyság megőrzése érdekében.

6. Az ízületi rés beszűkülése

Az artritisz térdízületre gyakorolt hatásai közül nem mindegyik szemmel látható. Az olyan diagnosztikai eszközök, mint például a röntgen segítenek kimutatni a belső károsodást. Normál esetben a porc a csontok körül elhelyezkedve kipárnázza az ízületet. Ahogyan a porc egyre nagyobb mértékben károsodik és elhasználódik, helyet hagy maga után a csontok körül. Ez röntgenfelvétel segítségével kimutatható.

7. A térdízület deformitásai

A térdízület kinézete megváltozhat gyulladás vagy a betegség előrehaladásának következtében. Reumatoid artritisznél gyulladás estén jellemző a duzzanat és a vörösség. Hosszú távon az állandó gyulladás az ízületi porc és az ínszalagok tartós károsodásához vezethetnek, ami hatással lehet a térdízület formájára és megjelenésére.

Oszteoartritisz esetében a térdízület körüli szalagok meggyengülhetnek, mely a térdízület deformált megjelenéséhez vezet. A térdek elkezdhetnek befele vagy kifele dőlni. A térdízület deformitása az alig észrevehetőtől az egészen súlyos, mozgáskorlátozottsághoz vezető állapotig terjedhet.

A térdízületi artritisz kezelése

A kezelés az artritisz típusától függően változó.

A kezelési lehetőségek

  • gyógytorna
  • az egészséges testsúly elérése és megtartása
  • fizikai aktivitás, mint például a tai chi, a séta, a kerékpározás és a vízben végzett gyakorlatok
  • nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAIDs), mint az ibuprofen vagy az aszpirin, a fájdalom vagy a gyulladás csökkentésére
  • kortikoszteroid injekciók a gyulladás csökkentésére
  • egyéb kezelési módok, mint a betegségmódosító antireumatikus gyógyszerek (DMRADs), kizárólag reumatoid artritisz esetén
  • hideg és meleg borogatás a fájdalom, valamint a duzzanat csökkentésére
  • helyileg alkalmazható krémek, mint a kapszaicin
  • sétapálca vagy járókeret használata az egyensúly megtartásához
  • akupunktúra
  • kognitív viselkedésterápia alkalmazása

A szakértők szerint, akik aktívan közreműködnek az olyan ízületi gyulladás, mint például az oszteoartritisz kezelésében, azok pozitívabb kimenetre számíthatnak. Az artritiszről való tájékozódás, a tünetek javulásához vagy súlyosbodásához vezető tényezők ismerete, valamint a kezelőorvossal közösen meghozott döntés mind részét képezik ennek.

Műtéti kezelés

Abban az esetben, ha a fájdalom és a mobilitás csökkenése elég súlyos ahhoz, hogy befolyásolja az életminőséget, a kezelőorvos javasolhat műtéti megoldást.

Az oszteoartritisz kezelési lehetőségei:

  • a károsodott szövetek eltávolítása műtéti úton
  • teljes térdprotézis műtét, melynek során mesterséges ízület beültetése történik

Kezelőorvosa segíteni fog az Ön számára legmegfelelőbb kezelési lehetőség kiválasztásában.

Mikor szükséges orvoshoz fordulni?

A kezelés az ízületi gyulladás különböző típusainak megfelelően lehetséges. Minél korábban fordul orvoshoz tüneteivel, annál hatékonyabban kezelhető a betegség.

Keresse fel kezelőorvosát, ha:

  • a fájdalom vagy a gyulladás semmilyen kezelés hatására nem szűnik meg
  • a tünetek súlyosbodnak vagy olyan egyéb tünetek jelentkeznek, mint például a láz
  • a tünetek negatívan befolyásolják mindennapi életét, beleértve az alvást, valamint a járást

Hogyan működik a gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.

Árak és finanszírozás

Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.

Jelentkezés gyógytornára

Töltse ki a jelentkezési űrlapot!

Forrás: Healthline.com

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back To Top