Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni? Abban az esetben, ha a…
Általánosságban igaz, minél nagyobb az elváltozás, annál nehezebb a korrekció. Az időben való szűrés hatással van a gerincferdülés kezelés eredményességére, de befolyásolja annak módszerét is. A fiatal gyermekkorban kiszűrt kisfokú (10-20 Cobb) közötti ferdülést a napi rendszerességű gyógytornával meg lehet állítani, sőt javítani is lehet, illetve még ebben a stádiumban a korzett viselése is elkerülhető. Szerencsére ma már léteznek olyan iskolák, ahol a gyermekek számára kötelező a szűrés, és elváltozás esetén gyógytestnevelés és gyógyúszás is biztosított a gyermekek számára. Nagyobb mértékű elváltozás esetén a gyógytestnevelés, a gerinctorna már nem elegendő.
A módszer eredete
Katharina Schroth nevéhez fűződik a módszer kifejlesztése. Az 1900-as években Németországban dolgozta ki a gerincferdülés kezelésére szolgáló Schroth-módszert. Saját maga is ezzel az elváltozással küszködött, ez motiválta a gyakorlatok kifejlesztésében. Mára a módszer már orvosok által is elismertterápia.
A Schroth 3 dimenziós scoliosis terápia nem csak az oldalirányú görbületeket korrigálja. hanem a csigolyák csavarodása közben kialakult bordapúpokat is. A csontos képletek (bordák, csigolyák) elváltozásain kívül a légzési volumen is csökken, hiszen a bordapúp ellen oldalán csökken a tüdő területe. Célunk, hogy a megfelelő korrekcióval rögzítsük a beteget a jó tartáshelyzetben, megéreztessük vele a valódi középhelyzetet, normalizáljuk a belső testképét. A terápia lényege, hogy a gerinc maximális aktív nyújtásával elért helyzetben a háromdimenziós légzéssel a törzs csavarodásának visszaállítását érjük el, majd ennek a testhelyzetnek a megtartása mellett izomerősítést és nyújtást alkalmazunk. Fontos, hogy korrigáljuk a scoliosissal gyakran együtt járó lapos hátat is. A gyógytorna program segítségével a görbület felegyenesítése, a csavarodás csökkenése és a korrigált helyzet izmokkal való stabilizálása érhető el.
A terápiás eredmények az operáció elkerülését az esetek 90%-ában, a progresszió megelőzését, a légzésfunkció javulását, a fájdalom csökkenését, bizonyos esetekben megszűnését mutatják.
Hogyan működik a Schroth terápia?
A Schroth terápia lényege, hogy elérjük a gerinc aktív nyújtását, majd háromdimenziós légzéssel a törzset eredeti helyzetébe állítjuk. Ebben a testhelyzetben végzünk izomerősítő és nyújtó gyakorlatokat.
A Schroth gyógytornát speciális szakképesítéssel rendelkező gyógytornászok vezetik. A terápia során általában heti rendszerességű kezelés szükséges, melynek során a gyógytornász megtanítja a személyre szabott gyakorlatok helyes végzését, korrigálja a légzést, a tartást stb. A terápia sikerének kulcsa a gyakorlatok napi rendszerességű elvégzése, azaz a kiadott házi feladatok végrehajtása.
Schroth terápia – 1. alkalom
Az első alkalom időtartama 60 perc, aminek során megtörténik a páciens vizsgálata és a kezelési terv elkészítése. A gyógytornász minden irányból megvizsgálja a pácienst. Nem csak a gerinc vizsgálata történik meg, hanem az összes ízület állását is fel kell térképezni. A gerinc és az ízületek vizsgálatára speciális teszteket alkalmaz a gyógytornász.
Amennyiben a páciens már rendelkezik röntgenképpel, arra is szükség lehet a vizsgálat során. Meg kell határozni a Cobb fok értékeket minden görbületen és minden síkban, valamint a rotáció mértékét is, ha szükséges. A vizsgálat alapján készül el a kezelési terv. Első alkalommal elkezdjük megtanulni az egyénre szabott korrekciós mozdulatokat és a légzéstechnikát.
Schroth terápia – további alkalmak
A Schroth gyakorlatok betanítása egyéni kezelések keretén belül Schroth szakterápiás végzettségű gyógytornászokkal történik. Fontos, hogy a közösen betanult gyakorlatokat lehetőleg minden nap végezze otthon a páciens. A házi feladatok gyakorlása során arra is van lehetőség, hogy az adott eszközök otthonunkban pótolhatók legyenek, ebben tanácsadással segít a terapeuta. A gyógytorna időtartama általában 50 perc, de van lehetőség 30 perces kezelésekre is.
A Schroth terápia a következő esetekben hatásos kezelési mód:
– Gerincferdülés (scoliosis)
– Scheuermann betegség (fiatalkorban fellépő csigolyanövekedési zavar)
– Bechterew kór
– Operáció előtti mobilizáció
– Operáció utáni rehabilitáció
– Egyéb csigolyaelváltozások és testtartás problémák, lapos hát
A terápia elemei
– Egyéni korrekciós gyakorlatok betanítása
– Tartási kontroll
– A gyakorlatok végzése légzésterápiával egészül ki
– Testtudatfejlesztés
– Önkontroll tanítása, önkorrekció
– Mindennapi aktivitások progressziómegelőző irányának tanítása
– Korzett kezelés – hozzászoktatás, leszoktatás
– Szülői segítségnyújtás, betanítás
Milyen korosztálynak nyújt segítséget a Schroth terápia?
A Schroth terápia segítségével a csontosodás beállta előtt esztétikai változást lehet elérni a gerincferdüléses betegek esetében.
A kor előrehaladtával a terápia célja a gerinc elváltozásából eredő tünetek csökkentése, amivel komoly életminőség javulást lehet elérni.
Hogyan működik a gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.
Árak és finanszírozás
Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.
This Post Has 0 Comments