Hogyan működik a rendelői gyógytorna és hol lehet igénybe venni? Abban az esetben, ha a…
A sclerosis multiplex kialakulása
A sclerosis multiplex autoimmun betegség. Tulajdonképpen a központi idegrendszer (azaz az agyat és a gerincvelőt érinti) fehérállományának gyulladásos betegsége, melynek következtében károsodnak az idegsejtek és az idegsejteket körülvevő, úgynevezett myelin. A Sclerosis Multiplex a fiatalkor betegsége, többnyire a 20-as években kezdődik, ám olykor kitolódik a kezdete a 30-as, 40-es évekre. A nők valamivel hajlamosabbak a betegségre és valamiért inkább a fehér emberek betegsége.
A Sclerosis multiplex tünetei – a 10 leggyakoribb tünet
A sclerosis multiplex tünetei, attól függően, hogy a gyulladásos góc az idegrendszernek épp melyik részét érinti, nagyon különbözőek lehetnek.
A szem problémái
Részleges vagy teljes látásvesztés, kettős látás, homályos látás, látóideg gyulladás
Mozgáskoordinációs problémák
Egyensúlyvesztés, bizonytalan járás, szédülés, a végtagokkal végzett mozgások ügyetlensége, a lábak gyengesége, koordinációs zavar
Érzékelési zavarok
Égő, bizsergő érzés, indokolatlan fájdalom, zsibbadás vagy érzéketlenség több végtagban
Vizetettartási zavarok
Jellemző lehet a vizelettartási probléma, ill. a székrekedés
A szexuális élet zavarai
Impotencia, csökkent libidó és érzékenység.
Fáradékonyság
A kóros fáradékonyság az SM betegek 85-90%-át érinti. Ez a fajta fáradtságérzet erősebb és bénítóbb, mint a hagyományos értelemben vett fáradtságérzet.
Zsibbadás, bizsergés
A végtagokon, az arcon vagy a test más felületén megjelenő zsibbadás vagy bizsergés az SM egyik leggyakoribb tünete.
Izommerevség
Az izommerevség állandósult izomösszehúzódás. Enyhe izommerevség esetén a páciens csak némi feszességet érez az izmaiban, de súlyosabb esetben a tünet fájdalmas izomgörcsöket is okozhat.
Izomgyengeség
Amennyiben az idegi pusztulás következtében akadozik a kommunikáció az idegrendszer és az izmok között, az izmok nem kapnak elegendő impulzust a mozgás tökéletes kivitelezéséhez. Ennek a sérülésnek a leggyakoribb megnyilvánulása az érintett izom kapacitásának csökkenése.
Fájdalom
Az SM betegek fájdalmai legtöbbször másodlagosak, azaz olyan tünetek miatt jelentkeznek, mint az izommerevség vagy az érzészavarok.
A sclerosis multiplex kezelés
Sajnos ma még nem rendelkezünk a betegséget gyógyítani tudó terápiával. A különböző kezelések célja az életminőség javítása. A gyógyszeres kezelés mellett rendszeres gyógytorna, pszichoterápia is segítheti a beteget.
A kezelésben tehát fontos szerepe van a fizikoterápiának és a gyógytornának. A testmozgás fontos és jótékony hatású, ennek mikéntjéhez és a mozgásprogramhoz gyógytornász segítségét kérni. A gyógytorna segít fenntartani az egyensúlyozási- és járásképességet, a mozgásszabadságot, és csökkenti a merevséget és a gyengeséget.
A betegség az orvostudomány jelenlegi állása szerint nem gyógyítható, ezért olyan mozgásterápia javasolt, amely fokozatosan épül fel, és célja a funkciók javítása.
A Sclerosis Multiplex kezelésében a következő gyakorlatok, módszerek használatosak:
– fokozatos, óvatos mobilizáció, átmozgató torna
– légzés segítése, légzőtorna, légzésterápia
– alsó végtag átmozgatás, kondicionálás
– törzsizom átmozgatás, gerinctorna
– nyaktorna, válltorna
– egyensúly és koordinációs gyakorlatok
– járógyakorlatok (járásminta gyakorlása, egyensúly javító gyakorlatok)
– masszázs
Hogyan működik a gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.
Árak és finanszírozás
Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.
This Post Has 0 Comments