Skip to content

Mikor válik szükségessé a térdprotézis műtét?

Térdprotézis gyógytorna protokollA mozgásszervi panaszok nagy csoportját teszik ki a térdízület elváltozásai.  A térdprotézis beépítése olyan operáció, melynek során a megbetegedett, károsodott ízületet helyettesítik.

A térdprotézis beültetés során a térd elhasználódott, károsodott ízületi felszínét helyettesík egy művi implantátummal, protézissel, ami lehetővé teszi a tér mindhárom síkjában történő természetes mozgást. Térdprotézis beültetésre általában térdkopás miatt kerül sor, de több egyéb betegség esetén is szükségessé válhat az operáció.

Térdprotézis műtét utáni felépülés, rehabilitáció

A műtétet követően a beteget általában akkor engedik haza, amikor már biztonságosan tud az ágyból kikelni, járókerettel vagy mankóval sétálni, lépcsőn közlekedni és a fürdőszobát használni.

Az ortopéd sebészek általában rendszeres kontroll vizsgálatot írnak elő a beteg részére, amire általában 6 hét, 3, 6 hónap után, végül évente kerül sor. A műtött végtagban jelentkező fájdalom vagy a normálistól eltérő protézis működés gyanúja esetén azonban mindig szükséges a kezelő orvossal történő egyeztetés.

A műtét után néhány nappal fel kell állnia a betegnek. Járókerettel majd mankóval szükséges járnia, hogy az újonnan beültetett protézis beépülését ez által elősegítse. Ezidő alatt térd mozgatógéppel (CPM) és gyógytorna segítségével elkezdődik a térd mozgatása, a térd körüli izmok megerősítése, ezáltal a térd stabilizálása. A rendszeres gyógytorna és segédeszközös járás segítségével kb. három hónap alatt javulhat föl annyira a térd állapota, hogy minőségi változást, javulást érezzen a páciens.

Térdprotézis gyógytorna protokoll

Állapottól függően kb. 10-14 napig járókerettel sétálhat a páciens, majd a hatodik hétig könyökmankóval érdemes tehermentesíteni a térd mozgását. Amennyiben a páciens megfelelően tudja használni az eszközt, a kontroll vizsgálaton eldönthető, hogy egy mankóra vagy lassan botra, illetve teljes eszközmentességre térjen át a páciens.

Az első 3 hétben főleg tehermentesített állapotban, azaz fekvő testhelyzetben, illetve ülve végezzük az izomerősítő gyakorlatokat.

Három hét elteltével már oldalfekvésben is lehet tornázni, de legyen egy nagy párna a két láb között úgy, hogy a boka alátámasztását is biztosítsuk.

Rehabilitáció történhet rehabilitációs osztályon, de otthon egy gyógytornász iránymutatásával is. A legfontosabb a térd teljes kinyújtásának elérése. A rehabilitáció során fokozatos javulás észlelhető. Kb. 3 hónap után már szinte teljes funkciójavulást tapasztal a beteg, de a műtétet követő egy évig várható még javulás. A közvetlen műtét utáni időszakban (3 – 6 hét) érdemes kímélni a térdízületet. Három hónapot követően azonban már egyenes talajon, korlátozás nélkül járhat a beteg.

Hogyan működik a gyógytorna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.

Árak és finanszírozás

Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.

Jelentkezés gyógytornára

Töltse ki a jelentkezési űrlapot!

Szakképzett gyógytornász kollégáimmal írásainkkal, szolgáltatásainkkal a mozgásszervi panaszok csökkentéséért dolgozunk!

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back To Top