Skip to content

A lapockatáji fájdalom

A lapockatáji fájdalom gyakori jelenség. Az orvosok ezt a diszkomfort érzést lapockák közti vagy lapockatáji fájdalomnak nevezik. Tipikusan a lapockák között, a hát felső részében érzett állandó, tompa, heveny vagy hasogató fájdalom.

Az esetek nagy részében a lapockafájdalom nem ad okot aggodalomra. Bizonyos esetekben azonban súlyosabb állapot jele lehet. Az alábbiakban megosztunk Önnel néhány információt erről a gyakori problémáról, és arról, hogyan tudja megakadályozni a kialakulását. lapocka fájdalma

A lapockatáji fájdalom okai

A lapockák közötti fájdalomnak számos oka lehet.

Gyakran izom vagy ínszalag sérülése okozza az ilyen típusú fájdalmat. Az izomhúzódást okozhatja:

  • nehéz súly emelése,
  • rossz testtartás,
  • hosszú ideig tartó számítógép előtt végzett munka,
  • testmozgás,
  • egyéb tevékenységek.

Időnként még alvás közben is előfordulhat izomrándulás.

test egyéb részein elszenvedett sérülések, például vállizom szakadás, gerinctörés vagy más sérülések, szintén kiválthatnak lapockatáji fájdalmat.

A lapockafájdalom egyéb okai lehetnek:

  • degeneratív porckorong betegség vagy a porckorong kitüremkedése vagy porckorongsérv a gerincben
  • gerincferdülés (scoliosis)
  • oszteoartritisz v. artrózis (idült ízületi gyulladással járó csontbetegség v. ízületi porckopás) (osteoarthritis) a nyak, gerinc vagy bordák körüli ízületekben
  • spinal stenosis, gerinccsatorna szűkület vagy a gerincvelő összenyomódása
  • gyomorégés
  • fibromyalgia
  • övsömör
  • miofaszciális fájdalom szindróma
  • a rák bizonyos típusai, például tüdőrák, limfóma, májrák, nyelőcsőrák, mezotelióma (mellhártya daganatos megbetegedése), valamint a csontokra kiterjedő rákfajták.
  • idegek nyomás alá kerülése
  • epekő, amelyet gyakran kísér hányinger és a has jobb felső részében tapasztalható fájdalom

A lapockák közötti fájdalom néha a szívroham tünete is lehet, különösen nők esetében. Egyéb jelek, például mellkasi fájdalom és légszomj, szintén előfordulhatnak. Sürgős orvosi ellátás szükséges, ha ezeket a tüneteket tapasztalja.

Mellkasi aorta repedés vagy aorta disszekció gyanúja merül fel, ha szakadás vagy repedés alakul ki a szívből elágazó fő aortában(verőérben). Ez éles, súlyos fájdalmat okozhat a hát felső-középső részén. Ennek előfordulásakor haladéktalanul hívja a mentőket, mivel az aorta repedés sürgős orvosi ellátást igényel.

A tüdőembólia, amely hasonlóan súlyos állapot, szintén okozhat lapockatáji fájdalmat. Néhányan a lapockatájékon hirtelen megjelenő, éles fájdalomról számolnak be, amikor a lábukban vérrögök szakadnak le és indulnak el a tüdő irányába. A légszomj szintén a tüdőembólia egyik tünete. Haladéktalanul kérjen orvosi segítséget, ha úgy gondolja, tüdőembóliája van.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Forduljon orvoshoz, ha fájdalma erős, szokatlan vagy nem múlik el. A fájdalom annak a jele, hogy valami nincs rendben. Az állapota valószínűleg nem súlyos, azonban, ha Önnek bármilyen formában kellemetlenséget okoz, lehet, hogy ki akarja vizsgáltatni.

Ha a lapockafájdalmát bizonyos egyéb tünetek kísérik, ez életveszélyes állapotra utalhat, amely azonnali orvosi kezelést igényel. Azonnal forduljon orvoshoz, ha a lapockák közötti fájdalom mellett az alábbiakat tapasztalja:

  • légszomj
  • mellkasi fájdalom
  • szédülés
  • fokozott izzadás
  • fájdalom, duzzanat vagy láb kivörösödése
  • véres köpet/véres váladék felköhögése
  • láz
  • szapora vagy szabálytalan szívverés
  • hirtelen kialakuló beszédzavar
  • látás elvesztése
  • féloldali bénulás
  • eszméletvesztés

A lapockatáji fájdalom kezelését állapotának oka és súlyossága határozza meg. A felépülés ideje egyénenként változik.

Mit tehetünk lapockatáji fájdalom esetén?

A lapocka fájdalmát enyhítik az otthon alkalmazott terápiák, amennyiben a panasz mozgásszervi eredetű (pl. rossz testtartás).

Testmozgás

A testmozgás fontos az általános egészség szempontjából is, emellett azonban a hát területét is erősítheti, ami segíthet a fájdalom csökkentésében. A fekvőtámasz, húzódzkodás, felülés megfelelő gyakorlatok a hát- és hasizom erősítésére. A helyes testtartás elérése szakember segítségével, célirányos tartásjavító tornával megvalósítható.

Nyújtás

A jóga és egyéb nyújtási technikák javíthatják az izmok és ízületek vérkeringését, ami megkönnyítheti a mozgást és csökkentheti a fájdalmat.

Az alábbi vállnyújtás néha segít:
1. Egyik karját tegye keresztbe a testén.
2. A másik karjával húzza a kinyújtott karjának könyökét a mellkasa irányába.
3. Tartsa ezt a nyújtó testhelyzetet körülbelül 10 másodpercig.

Kérje gyógytornász egyéb, a fájdalmát enyhíthető nyújtó gyakorlatokra vonatkozó tanácsát!

Étrend

Bizonyos ételek gyulladást okozhatnak a szervezetben, ami súlyosbíthatja a tüneteit. Kerülje a feldolgozott élelmiszereket és fogyasszon sok gyümölcsöt és zöldséget. Az omega3 zsírsavakban gazdag ételek, mint például a lazac, fogyasztása szintén segíthet.

Pihenés

Bizonyos esetekben csak pihenésre van szüksége ahhoz, hogy felépüljön a lapockafájdalomból, különösen, ha az sérülés eredménye.

Hideg-meleg terápia

A meleg és hideg vizes borogatás a lapockák között enyhítheti a diszkomfort érzést. Jellemzően alkalmanként 15 perces alkalmazása javasolt, négy óránként.

Gyógytorna

Gyógytorna sok esetben enyhítheti a fájdalmat, különösen, ha a fájdalmat az izmok vagy ízületek túlterhelése vagy sérülés okozza.

Masszázs terápia

A lapockák közötti területek masszírozása segíthet ellazítani az izomszöveteket. Otthoni használatra vásárolhat kézi masszázseszközöket is.

Gyógyszerek

Bizonyos gyógyszerek enyhíthetik a lapockatáji fájdalmat és diszkomfort érzést. A lapockát érintő egyes állapotok kezelésére izomlazítók és antidepresszánsok is felírhatók.

Gyógyulás

Kilátásait a lapockatáji fájdalom oka és állapotának súlyossága határozza meg. Az esetek nagy részében a lapockatáji fájdalom átmeneti kórkép, amely pihenéssel és megfelelő kezeléssel elmúlik.

Néhány ember számára azonban a diszkomfort érzés egész életen át tartó probléma lehet.

Tippek a megelőzésre

Az alábbi lépésekkel megelőzhető a lapockaközi fájdalom:

Figyeljen a helyes testtartásra! Álljon és üljön egyenes háttal, kerülje a görnyedt tartást. Lehetőség szerint vásároljon ergonomikus széket vagy speciális párnát, amely illeszkedik gerincéhez és nyakához.

Ne emeljen nehéz tárgyakat. Nehéz súly emelése sérüléshez vezethet, ami fájdalmat válthat ki a lapockák között. Ne cipeljen nagy súlyt egy vállán. Ha mégis fel kell emelnie valamit, hajlítsa be a térdét és lehetőleg ne helyezzen nagy nyomást a hátára.

Ne üljön hosszú ideig. Rendszeresen álljon fel és végezzen nyújtó gyakorlatokat, ha számítógép előtt vagy íróasztalnál dolgozik. Ez segíthet az izmok ellazításában. Kipróbálhatja az álló íróasztal használatát is.

Alakítson ki egészséges szokásokat. Fogyasszon feldolgozatlan élelmiszereket, minden nap aludjon 7-8 órát és végezzen testmozgást legalább heti 3 alkalommal. Az egészséges életmód hozzájárulhat ahhoz, hogy energikusabbnak és pihentnek érezze magát, ami segíthet a fájdalom kezelésében, leküzdésében.

Hogya működik a gyógytirna és hol lehet igénybe venni?

Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.

Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.

Árak és finanszírozás

Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.

Jelentkezés gyógytornára

Töltse ki a jelentkezési űrlapot!

Forrás: Healthline.com

This Post Has 0 Comments

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .

Back To Top