Az ujjfájdalom megértése Az ujjfájdalom egy gyakori állapot. Általában kéz sérülés az oka, mint például…
Mi az a rotátor köpeny?
A váll körül sok-sok izom található, melyek felelősek az ízület stabilitásáért és mobilitásáért is. A rotátor köpeny a vállízület forgatását végzi, ugyanakkor jelentős szerepe van a stabilizálásában is. Ezért ha sérül, nemcsak a forgató mozgás válik fájdalmassá, hanem a kar emelése is nehézkes vagy egyáltalán nem kivitelezhető. A rendszert 4 izom alkotja, amelyek köpenyként körbeölelik a felkarcsont fejét. Az izomrendszer minden tagja a lapockáról ered és a felkarcsont fején tapad. Ezeknek az izmoknak a feladata, hogy a mozgások során a felkarcsontot a vállízületben ideális helyzetben tartsák.
Hogyan károsodhat a rotátor köpeny?
- Elhasználódik, elfárad: az ismétlődő egyoldalú terhelésekből adódó degeneratív elváltozások gyakorisága a kor előrehaladtával nő. Hajlamosítanak rá az olyan tevékenységek, amely sok emeléssel, például fej feletti munkával járnak.
- Trauma / sérülés: zömmel sportolóknál, testépítőknél jellemző.
Ezesetben az izom ina elszakad.
Rotátorköpeny-szakadás
A rotátorköpeny-szakadása bekövetkezhet sportolás, erős fizikai megterhelés hatására is. Elsősorban azok a tevékenységek eredményezhetik, amelyekben gyors, dinamikus karmozgás történik, az erőkifejtésben a kar emelése történik, vagy a fej fölötti tartományban történik az erőkifejtés. Ezekben az esetekben nem az ínak ütközése okozza a sérülést, hanem a túlságosan laza, instabil váll.
Rotátorköpeny-szakadás tünetei
- Mozgástartomány beszűkülése
- Válltáji tompa fájdalom a vállcsúcs, illetve a deltaizom környékén
- Gyengeség a kar oldalra és előre történő emelése, megtartása során
- Éjszakai fájdalmak, az érintett oldalon alvás nehezen kivitelezhető
Diagnózis felállítása
Szükséges a pontos kórelőzmény felvétele, melynek során fontos az orvosnak tájékozódnia a fájdalom jellegéről, időtartamáról, intenzitásáról és azokról a fizikai tevékenységről, amelyek kiváltják a fájdalmat. Amennyiben felmerül a szakadás műtéti kezelése, úgy mindenképpen szükséges előtte MRI vizsgálatot végezni, mivel az szolgáltatja a legpontosabb képet a váll állapotáról.
Rotátorköpeny-szakadás kezelés
Műtéti beavatkozás
A fájdalmat okozó fizikai aktivitások kerülése, csökkentése
Fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő gyógyszerek szedése
Fizioterápia
Gyógytorna
Kinezio tape
Injekciós kezelés
Rotátorköpeny-szakadás esetén egyéni gyógytorna menete
- Állapot felmérése, vizsgálat: izomerő, mozgástartomány vizsgálata
- Kezelési terv egyeztetése: gyógyulási esély, elérendő cél és alkalmazandó módszer megbeszélése
- Gyógytorna kezelés: Ízület átmozgatása, ha szükséges passzív mozgásterjedelem fokozása. Lapocka stabilizáló izmok tudatosítása, erősítése.
- Tartáskorrekció: egyéni állapothoz igazítva és erősítve
Hogyan működik a gyógytorna és hol lehet igénybe venni?
Abban az esetben, ha a beteg járóképes, választhatja a rendelői, az online és a házi gyógytornát is. Otthoni keretek között hatékony a műtét előtti, utáni és egyéb célú rehabilitációs, állapotfenntartó, erősítő, tartásjavító torna.
Szaketerápiás és / vagy eszköz igény esetén (pl. Schroth, McKenzie, Dorn terápia stb.) szakemberek, eszközök leginkább rendelőben állnak rendelkezésre.
Árak és finanszírozás
Több gyógytornászunknál SZÉP kártyával szabadidős keretösszegből fizethető a szolgáltatás, illetve önkéntes egészségpénztárnál is elszámolható szolgáltatásunk számlája.
Partnereinknél OEP finanszírozott gyógytorna nem igényelhető.
This Post Has 0 Comments